6 września obchodziliśmy Dzień Walki z Prokrastynacją. Odkładanie, odwlekanie działań, czegoś, co MUSIMY zrobić, to nie tylko przypadłość nastolatków w wieku szkolnym. Podpowiadamy, jakie nawyki wdrożyć, by uporać się z notorycznym odkładaniem.
Czym jest prokrastynacja?
To nic innego, jak odkładanie na później. Czynności, zadania, decyzji. Daje chwilowe zadowolenie, poprawia samopoczucie. Ale potem okazuje sie, że tematy się nawarstwiły, terminy tuż, tuż. Klasówka – już jutro. Projekt, który trzeba oddać do akceptacji – za dwa dni, a tu wszystko w proszku.
W efekcie zaczynamy w panice i pośpiechu nadganiać, dopada nas zmęczenie, stres, frustracja. I… znowu mamy ochotę odłożyć, żeby tego nie odczuwać. Błędne koło się zamyka.
Od czego zacząć?
Ale paradoksalnie, taka sytuacja może być dobra. Bo gdy dojdziesz do momentu, że nawarstwiło się tysiąc spraw i rzeczy do zrobienia na już i na wczoraj – zaczynasz rozumieć, że potrzebujesz dwóch podstawowych działań:
PLANOWANIA i ustalenia PRIORYTETÓW.
Jak się zaczyna palić pod czterema literami – to już wiesz, że tak dalej się nie da pojechać. Strategia na ostatnią chwilę może się sprawdzać przed klasówką czy egzaminem – nastolatki albo studenci mają to przetrenowane. Ale nie w pracy, gdzie masz do zrealizowania konkretne zadania wraz z przydzielonym terminem.
Dlatego mimo wszystko – spróbuj zaplanować i ustalić, co jest ważne – będzie ci łatwiej. Ale nie popadaj w nadgorliwość i nadprodukcję to też nie jest dobre i napiszemy o tym wkrótce więcej, kontekście filozofii Kaizen.
Jak możesz sobie pomóc w pokonaniu prokrastynacji?
Zacznij od małych kroków. Oto kilka prostych technik, które pomagają się „ogarnąć”. I pamiętaj- nie musisz od razu wdrażać wszytskiego. Małe kroki, powolutku – to się sprawdza.
Planuj i dziel: zadania na pilne-ważne-niepilne-nieważne
Małe kroki – dziel zadania/czynności na mniejsze
Zjedz żabę – zacznij od najtrudniejszego
Deleguj – nie wszystko trzeba robić samemu
Znajdź korzyść – czyli co zyskam, gdy to zrobię?
Nagradzaj się – chociaż dobrą kawą
Odpuść multitasking – to już dawno nie działa Usuń rozpraszacze – wiem, że nowy odcinek Rodu smoka kusi
Pomidor – (25 minut ciągłej pracy, 5 minut przerwy)
Dobre praktyki na prokrastynacje znajdziesz także w naszym programie mentorskim „Bądź wystarczająca”. Problem ten często dotyczy kobiet, a to z kolei wynika z niskiej samooceny czy braku pewności siebie.
Wszystkie te mity obalamy w programie, podczas którego uczymy się, jak wyznaczać priorytety, jak się motywować i realizować cele.
To jest absolutny must, jeśli chcesz osiągnąć rezultat swojego działania. Ale najlepsze jest to, że ucząc się pokonywania prokrastynacji – nie musisz się spieszyć. Mamy na to 6 miesięcy, dużo ćwiczeń i wsparcie 3 mentorek. I co także ważne, możesz tę usługę mieć w systemie abonamentowym.
Jeśli zainteresował Cię program – zajrzyj po szczegóły Bądź wystarczająca