Przejmij inicjatywę, postaw na PROAKTYWNOŚĆ. To jedna z najważniejszych kompetencji przyszłości w naszym subiektywnym rankingu.
Proaktywność uważana jest za cechę ludzi sukcesu, to także jeden z elementów skutecznego działania, wymienionych przez Stephena Covey’a w książce „7 nawyków skutecznego działania”.
Jest to nawyk wymieniony przez Covey’a na pierwszym miejscu listy:
- Nawyk : Bądź proaktywny.
- Nawyk : Zaczynaj z wizją końca.
- Nawyk : Rób najpierw to, co najważniejsze.
- Nawyk : Myśl w kategoriach win-win.
- Nawyk : Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany.
- Nawyk : Synergia.
- Nawyk : Ostrzenie piły.
Proaktywność czyli szukanie rozwiązań, przejmowanie inicjatywy, realizacja, działanie – to cecha poszukiwania przez pracodawców, to postawa gwarantująca, że z takimi ludźmi w zespole łatwiej będzie sprostać wyzwaniom.
To cecha, którą można wypracować.
Dlatego dziś 3 proste sposoby na pobudzenie swojej proaktywności:
- programuj swój mózg na proaktywność: np. używając odpowiednich słów. Jeśli wiesz, że czeka cię dziś trudne zadanie nie myśl: o nie, ile pracy – muszę tyle zrobić, tylko – dobra, zabieram się za to od razu, póki mam świeży umysł bo jest 8 rano. Używaj słów: mogę, chcę, spróbuję spojrzeć na to z innej perspektywy
- na każdą kwestię spójrz pod kątem: czy mam na to wpływ, czy nie mam? Jeśli nie masz – to się nad tym nie zatrzymuj (koło troski) tylko poszukaj możliwości w tym obszarze, w którym możesz zadziałać (koło wpływu)
- szukaj rozwiązań, a nie problemów. Przykład: możesz wyjechać w swojej firmie na zagraniczny, półroczny kontrakt. Ale to wymaga znajomości języka hiszpańskiego a ty go nie znasz. Co robisz? Osoba reaktywna pomyśli: niestety, nie mogę się tym zająć, bo nie znam języka. Proaktywna zapyta przełożonego: czy jeśli w ciągu dwóch miesięcy wezmę korepetycję i podciągnę język, a firma mi w tym pomoże, pozwolicie mi spróbować?
Nadmierne uzależnienie od technologii, aplikacji osłabia proaktywność i kreatywność, dlatego trzeba o nią dbać 

Ćwiczyć, wypracowywać. Testować.
Więc może w Nowym Roku pomyśl, by popracować nad swoją:
– proaktywnością
– wyznaczaniem priorytetów
– pokonywaniem lęków
– decyzyjnością i sprawczością
Mamy do tego sprawdzone narzędzia – jeśli chcesz podjąć razem z nami noworoczne wyzwanie – zapraszamy do kontaktu.