Zespoły wielopokoleniowe to coraz częstsze zjawisko w organizacjach. Boomersi, millenialsi, Zetki – pracując ze sobą w naturalny sposób uczą się od siebie. Choć jesteśmy przyzwyczajeni, że mentor to ktoś starszy, doświadczony – w koncepcji mentoringu odwróconego (reverse mentoring) nauka działa w drugą stronę. Ale przynosi korzyści obu stronom procesu.
Ok boomer, czy ty w ogóle coś rozumiesz? – śpiewa z gorzką ironią wokalista. Dla 20-latków człowiek po 40-tce to czasami ktoś w rodzaju kosmity, z którym nie ma o czym rozmawiać, bo on i tak nic nie rozumie 😉 To oczywiście przerysowane, ale z pewnością młode pokolenie ma inne wartości, zainteresowania i „koncepcję” świata. Warto się nawzajem poznać – by lepiej się komunikować i współdziałać😊
Zacznijmy od definicji
Pokrótce: w mentoringu odwróconym to młodszy (albo niższy szczeblem pracownik) staje się mentorem dla kogoś starszego lub zajmującego wyższe stanowisko. Po co? By nauczyć go swoich umiejętności a przy pkazji patzrenia na świat innymi oczami.
Jakie są korzyści z reverse mentoringu ?
– starsi pracownicy zdobywają lub poprawiają np. umiejętności cyfrowe
– młody mentor czuje się bardziej doceniony, ma poczucie wpływu
– obie strony dają i biorą coś od siebie (podwójna korzyść)
– młodszy pracownik buduje poczucie swojej wartości i kompetencje przywódcze
– następuje uzupełnianie i osadzanie się wiedzy i umiejętności w organizacji
– mentoring odwrócony nie musi opierać się tylko na wieku (może dotyczyć także poziomu zarządzania)
– integruje i wzmacnia zespół
– tworzy unikatową kulturę organizacji
– zwiększa zaangażowanie pracowników
– przeciwdziała fluktuacji młodszego pokolenia
Z pewnością mentoring odwrócony może pomóc rozwiązać jeden z głównych problemów, z jakimi borykają się firmy – czyli w odpływie młodych ludzi. Dla nich poczucie misyjności i wpływu na to co dzieje się w organizacji jest równie istotne, jak zarobki czy benefity. Reverse mentoring daje im możliwość realizacji tej potrzeby a tym samym – wiąże z organizacją. Starsi nabywają nowych umiejętności i zaczynają lepiej rozumieć młodszych, a to poprawia współdziałanie i efektywność. Reverse, cross mentoring – to proces, który zawsze przynosi korzyści na wielu płaszczyznach.
Ja się cały czas czegoś uczę od Zetek – bo mam przedstawiciela w domu 😉
A Ty – chętnie uczysz się od młodych? Czego?
Przy pokazji: chciałabym w tym miejscu przeprosić wszystkich w wieku 40+, których jako nastolatka nazywałam starymi 😉
Pozdrawiam
mentorka
#ŚrodaZWiedźmąBiznesu #WiedźmaBiznesu #WiedzmaBiznesu #wiedzmabiznesu