Jesteś początkującym przedsiębiorcą? To świetnie – mocno w Ciebie wierzymy. Dziś słów kilka o naszym ulubionym genie – genie przedsiębiorczości.
Jestem przedsiębiorczynią od 19 lat i pracuję z ludźmi, którzy też chcą być przedsiębiorczy. Od wielu lat sama prowadzę lub uczestniczę jako partner w projektach, które pomagają otworzyć własny biznes.
Żeby było jasne – nie uważam, że własna firma to JEDYNA metoda na satysfakcjonujące życie zawodowe i rozwój własnej kariery. Znam wiele osób, które świetnie radzą sobie na etacie, awansują, realizują swoje cele, ale znam też grono osób, które w swoich mediach społecznościowych zaczynają swój wpis tak:
„Po 10 latach w korporacji odeszłam/odszedłem i założyłam swoją firmę”.
Z moich prywatnych obserwacji – najczęściej natrafiam na takie wpisy u kobiet. Realizacja własnych wizji i potrzeb jest u kobiet równie silna, jak u mężczyzn. Jednak rzeczywistość jest często taka, że kobiety musza włożyć dwa-trzy razy więcej wysiłku by osiągnąć to samo, co mężczyźni. Dlatego kobiety chcą iść na swoje i działać na swoich warunkach.
Przedsiębiorczość ciągle na topie
Jestem właśnie świeżo po zakończeniu kolejnego projektu wsparcia dla osób zakładających działalność. Na szczęście – mimo zmniejszenia się dopływu unijnych pieniędzy do Polski, nadal jest sporo projektów wsparcia na start własnego biznesu.
Zawsze pytam takie osoby o powód: co było impulsem, co Cię skłoniło do założenia firmy – w niełatwym dla przedsiębiorców kraju.
Motywacje są różne:
- niezależność
- wolność
- chęć spróbowania swoich sił
- jakiś niszowy pomysł, taki mini startup
- zarabianie dużej ilości pieniędzy
- okazja – w postaci dofinansowania
- wypalenie zawodowe na etacie
Jakie mam rady dla początkujących przedsiębiorców?
Zawsze powtarzam przyszłym przedsiębiorcom kilka prostych zasad, których sama trzymam się od lat w biznesie – i które mi pomagają.
-
Wyciągaj wnioski ze swoich doświadczeń i porażek, analizuj, konfrontuj.
-
Ucz się na błędach – to znaczy nie popełniaj tych samych, jeśli coś nie działało, nie powielaj tego.
-
Bądź otwarty/a – wiedza nie jest nam dana raz na zawsze, słuchaj innych, dokształcaj się.
-
Pamiętaj, że wiedza nieaktualizowana – to cofanie, a nie rozwój. Miej z tyłu głowy, że dotacja to pomoc na START, a nie pieniądze do skonsumowania w rok.
-
Wyznacz granice opłacalności Twojego biznesu i naucz się liczyć koszty i wyceniać.
-
Dbaj o siebie, a zwłaszcza – o głowę.
-
Miej wizję i strategię, plan A i B (zwłaszcza plan B).
Trzymam kciuki za wszystkich startujących w biznesie, ale wiem, że nie wszystkim się uda. Natomiast wierzę, że ludzie decydujący się na taki krok jak własna firma – patrzą dalej, niż tylko rok do przodu.
Jakie dalibyście rady początkującym przedsiębiorcom?
Pozdrawiam
#ŚrodaZWiedźmąBiznesu #WiedźmaBiznesu #WiedzmaBiznesu #wiedzmabiznesu