Temat prokrastynacji odżywa z poczatkiem roku, bo pojęcie to wiąże się ściśle z planowaniem. A noworoczne plany to coś, co lubimy i dość często robimy. Gorzej natomiast jest z ich realizacją. Dlatego dziś kilka słów o tym, jak nie dać się prokrastynacji i zjeść żabę – po kawałku, małymi kęskami.
Co to w ogóle jest ta prokrastynacja?
Mamy zakodowane w gadzim mózgu, by to, co niechciane, niemiłe – eliminować.
Prokrastynacja to notoryczne odkładanie czegoś, co mamy do wykonania. Przekładanie, odwlekanie. Pozornie kojarzona z lenistwem, jednak gdy jest to proces, który stale nam towarzyszy w życiu codziennym, w pracy – to zaczyna być poważnym problemem.
– Odkładanie na później istniało od zawsze. Każdy z nas to przerabiał już od czasów szkolnych: przygotowanie do klasówki, zadanie domowe – na ostatnią chwilę, na kolanie – mówi Sylwia Petryna, CEO Petra Consulting. – Mamy zakodowane w gadzim mózgu, by to, co niechciane, niemiłe – eliminować. A obwiązki, praca to raczej powinność, a nie przyjemność. O ile gaszenie pożaru może się sprawdzić przed klasówką czy egzaminem, o tyle notoryczne odkładanie w pracy może się zakończyć katastrofą.
Notoryczne, patologiczne odkładanie – to problem wielu ludzi. Z prokrastynacją mają spore kłopoty osoby z ADHD albo dwubiegunowością – i w ich przypadku popularne metody mogą nie do końca zadziałać. Paradoksalnie – przytrafia się ona także perfekcjonistom. Bo rezultat pracy jest zawsze niezadawalający – więc odkładamy albo poprawiamy w nieskończoność i zaczyna brakować czasu na inne kwestie. Natomiast dzięki dobremu planowaniu, priorytetyzacji, unikania multitaskingu – można ten czas odzyskać
Jak możesz zabrać się za swoją prokrastynację?
Prokrastynację da się opanować. Trzeba po prostu spróbnować zjeść tę żabę. Skąd to sformułowanie? Jego autorem jest Brian Tracy, autor książki „Zjedz tę żabę”. Książka to swoiste vademecum dla ludzi biznesu: jak podnosić swoją wydajność, a jednocześnie nie zajechać się i być zadowolonym. Natimiast samo sformułowanie „zjeść żabę” w kontekście prokrastynacji dotyczy tego, by zacząć dzień czy projekt od najtrudniejszego zadania. To jest też ściśle powiązane z nadaniem zadaniom priorytetów. Na pierwszy ogień to, co najważniejsze, wymagającego największego skupienia i zaangażowania. Kiedy umysł jest wypoczęty, ma największą energię i produktywność – a mówi się, że najwyższa produktywność dotyczy pierwszych 3 godzin po przebudzeniu. Warto też testować rozwiązania, narzędzia, wszystko – małymi krokami.
Jakie działania podjąć, by skutecznie walczyć z prokrastynacją?
Najważniejszy i podstawowy krok – to zacząć, choć jak wiaodmo – bywa najtrudniejszy. Natomiast bez jakiejkolwiek chęci ppdjęcia aktwyności – samo nic sie nie zrobi. Jak zacząć? Oto kilka prostych zasad:
- Nie planuj – tylko właściwie określaj cele.
- Dziel większe cele na mniejsze, rozpisz je na miesiące, tygodnie – im bardziej szczegółowo, tym lepiej.
- Określ konkretne działania, które podejmiesz aby cel osiągnąć (schudnę 1 kg miesięcznie – jak: dieta, ćwiczenia, ile razy w tygodniu, jak – na siłowni czy samemu) itp.
- Analizuj i weryfikuj realizację celów (może trzeba coś wzdrożyć, zmienić, dodać)
- Określ nagrodę, jaka cię czeka po zrealizowaniu planu/celu – zyskam lepsze zdrowie, lepsza kondycję, wymarzoną figurę, awans, itd.
- Zawsze stosuj metodę małych kroków – jest o wiele efektywniejsza
Walka z prokrastynacją – przeczytaj kilka inspiracji
Wyrobienie w sobie dobrych nawyków wymaga pracy i systematyczności. Wraz z początkiem roku mamy wiecej energii i optymizmu do dzialania, dlatego to dobry moment, by te dobre nawyki w sobie wyrobić i pielęgnować. Ale doświadczenie mówi też, że wraz z uplywem czasu ta energia i werwa będzie spadać.
– Postanowienia noworoczne nie dają tylu możliwości, co właściwie postawione cele, rozpisane miesiąc po miesiącu, szczegółowo, małymi krokami – mówi Sylwia Petryna. – To zwiększa szansę, że nasze postanowienia nie skończą się na styczniu, bo nie będziemy już mieli siły i motywacji by je kontynuować.
Jak zatem zadbać o ten właściwy poziom energii?
Przeczytaj ciekawą rozmowe poświęconą prokrastynacji na łamach portalu miastokobiet.pl
Zapraszamy także do posłuchania krótkiego wywiadu na temat skutecznego planowania w Radio Kielce, który znajdziesz na naszym Facebooku.