Ze specjalisty nie zawsze będzie dobry manager. A brak umiejętności miękkich rzutuje na funkcjonowanie całej organizacji.
Pulshr stawia jeszcze odważniejszą tezę: nikt nie uczy managerów zarządzania ludźmi, organizacją czy sobą. Mają po prostu… robić swoje, bez wsparcia chociażby w postaci szkoleń.
Z całym artykułem możesz się zapoznać tutaj: Menedżerowie z przypadku pogrążają firmy. I nie ma w tym ich winy
Manager z przypadku – czyli kto?
Dość częstą praktyką w firmach jest awans na managera np. specjalisty z zespołu. Ponieważ ma dobre wyniki w pracy, dobre relacje z ludźmi, itd. Niestety – za awansem nie idzie wsparcie w postaci uzupełnienia kompetencji miękkich, związanych z zarządzaniem ludźmi.
Czasami z braku czasu, czasami braku świadomości, jak ważne są dzisiaj kompetencje liderskie. Umiejętność zarządzania zespołem różnorodnym, motywacja i utrzymaniem zaangażowania przedstawicieli różnych generacji, zjawisko braku odporności psychicznej – to wyzwania, z którymi mierzy się dzisiaj niemal każda organizacja.
Ponieważ żyjemy w świecie BANI – potrzebujemy silnych przywódców, którzy prawdziwie inspirują i przewodzą.
Kompetencje liderskie na pierwszym planie
A to właśnie kompetencje miękkie odgrywają coraz większą rolę. Ponieważ to one tak naprawdę wpływają na sposób, w jaki osoba komunikuje się, współpracuje z innymi, rozwiązuje konflikty i motywuje zespół. To dziś fundament efektywnego zarządzania. Menedżerowie o wysokich kompetencjach przywódczych potrafią inspirować, motywować i prowadzić swój zespół w osiąganiu celów organizacji. Ich zdolność do budowania zaufania, rozwiązywania konfliktów oraz delegowania obowiązków jest kluczowa dla utrzymania harmonii w zespole i osiągnięcia sukcesu biznesowego.
Więcej o kompetencjach liderskich możesz przeczytać w naszym wpisie: Kompetencje współczesnego lidera: droga ku przywództwu transformacyjnemu
A jeśli ich nie ma – jaki konsekwencje dla firmy?
Menedżerowie, którzy nie posiadają odpowiednich umiejętności przywódczych, często mają trudności w budowaniu zaufania i relacji z członkami zespołu. A to z kolei generuje kolejne problemy:
- konflikty
- nieporozumienia w komunikacji
- spadek zaangażowania i motywacji
- obniżona produktywność zespołu
- wyższy poziom rotacji pracowników
Jak rozwinąć umiejętności przywódcze?
Autentyk`nw przywództwo opiera się w dużej mierze na wysokich kompetencjach zarządczych, ale także na empatii, charyzmie i autorytecie. Wypracowanie tych cech to proces złożony, wymagający także wysokiej samoświadomości i diagnozy: czego tak naprawdę mi brakuje? Z czym mam największy problem?
Strategii rozwoju własnych kompetencji jest wiele.
To:
- szkolenia
- programy rozwojowe
- mentoring
- samodoskonalenie (poprzez udział np. w webinarach, konferencjach, fachowa literatura)
W naszej ocenie jednym z najskuteczniejszych form rozwoju kompetencji liderskich jest mentoring.
Jeśli chcesz rozwijać swoje przywództwo – mamy dla ciebie ciekawą opcję.
Leader Skills. 6-miesięczny program rozwojowo-mentoringowy dla liderów i liderek
Jeśli masz kłopoty z zarządzaniem, obserwujesz spadek zaangażowania Twojego zespołu, widzisz narastające konflikty i problemy, masz zespół złożony, chcesz poszerzyć swoje kompetencje, by lepiej radzić sobie ze zmianą i wyzwaniami – to polecamy program, przygotowany specjalnie z myślą o doskonaleniu kompetencji liderskich..
Leader Skills został stworzony po to, aby wesprzeć osoby zarządzające w tworzeniu charyzmatycznego i transformującego przywództwa
W programie pracujemy w takich obszarach jak:
- autorytet i charyzma
- kompetencje liderskie w świecie BANI
- zarządzanie zmianą
- zarządzanie różnorodnością i wielopokoleniowością
- mentoring, intermentoring i reverse mentoring jako narzędzia nowoczesnego lidera
Uczestnicy pracują przez pół roku, mając do dyspozycji wiedzę i doświadczenie 6 mentorów i ekspertów współpracujących z Petra Consulting.
Rozpoczynamy 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝗲 𝗸𝗼𝗻𝘀𝘂𝗹𝘁𝗮𝗰𝗷𝗲 dla osób zainteresowanych – możesz od razu umówić na rozmowę TUTAJ.
Warto zrozumieć i zadbać o dobrze przygotowanych do swojej pracy liderów. Przywództwo transformacyjne to sposób na to, by osiągnąć sukces w dzisiejszym dynamicznym świecie. To więcej niż tylko sposób kierowania zespołem – to droga ku tworzeniu trwałych zmian i inspiracji innych do osiągania celów.