Wybór należy oczywiście do ciebie. Jednak zanim go dokonasz pomyśl – czego tak naprawdę oczekujesz i jaki cel chcesz osiągnąć. Spróbujemy Ci w tym pomóc.
Stając przed koniecznością podniesienia swojej wiedzy, zastanawiasz się często – wybrać szkolenie, czy może lepiej jakieś studia podyplomowe?
Studia mają swoje liczne zalety: zdobywasz wiedzę w rozłożonym czasie i szerokim zakresie, masz kontakt ze specjalistami, możesz wykładowców o wiele rzeczy dopytać, masz po prostu więcej czasu. Ale wydajesz też niemałe pieniądze i po jakimś czasie możesz się zorientować, że aż tyle wiedzy – nie było Ci wcale potrzebne.
Dlatego specjaliści radzą, by decydować się na studia podyplomowe w momencie, gdy masz już sprecyzowaną wizję swojej kariery. Podyplomówki angażują naprawdę sporo czasu i pieniędzy.
Ale świetną alternatywą dla studiów są pozaszkolne formy kształcenia. Czyli – certyfikowane szkolenia.
No dobrze, ale tu też pojawiają się pytania i wątpliwości.
Czy np. szkolenie dwudniowe jest rzeczywiście wartościowe? Co mi daje certyfikat ze szkolenia? Po co mi ten kawałek papieru? Czy to aby nie jest przereklamowane?
Wybierając szkolenie robisz to z dwóch powodów:
- by podnieść swoje dotychczasowe kwalifikacje
- lub zdobyć nowe kompetencje
Ale jakie szkolenie wybrać, by rzeczywiście zdobyć wiedzę, która jest nam potrzebna?
Odpowiedź brzmi: szkolenie z certyfikacją – np. Vocational Competence Certificate (VCC) – jednolity system kształcenia i certyfikacji kwalifikacji zawodowych.
Zalety VCC:
- CERTYFIKACJA VCC Select Competences umożliwia podwyższenie, uaktualnienie lub swobodny wybór nowych kwalifikacji, jako uzupełnienie posiadanych już kwalifikacji zawodowych. W praktyce zatem, wybierając moduł VCC Select Competences każdy ma możliwość dostosowania własnych kwalifikacji zawodowych do dowolnego rynku pracy w Europie i poza nią.
- System certyfikacji 𝐕𝐂𝐂 dostarcza pracodawcom wiarygodną i kompleksową informację o kwalifikacjach pracowników/kandydatów do pracy. Jest to możliwe dzięki zachowaniu rzetelności i obiektywności procesów egzaminacyjnych, prowadzonych przez niezależne podmioty (Partnerów Egzaminacyjnych). Potwierdzeniem pozytywnego przejścia procesu egzaminacyjnego jest certyfikat wraz z suplementem, w którym zapisano, jakie efekty uczenia się osiągnął egzaminowany wraz z procentowym wskazaniem wyników w poszczególnych obszarach.
- System VCC funkcjonuje w 17 krajach
Certyfikat potwierdza, że zdobyta przez Ciebie wiedza i kompetencje są na takim poziomie, jak ta zdobyta podczas edukacji np. na rocznej podyplomówce. Jeśli więc chcesz dobyć konkretną wiedzę, z konkretnego zakresu – np. zarządzanie projektami, lean management – wybierając dobre szkolenie zyskujesz czas i pieniądze. A to dziś dość istotne wartości 😉
A co o przewadze szkoleń w certyfikacji VCC nad studiami mówią nasi uczestnicy?
- Czas: możesz poświęcić mniej czasu, by osiągnąć to samo J
- Zakres materiału: esencja, narzędzia i casy, czyli więcej praktyki a mniej teorii.
- Prowadzący: na szkoleniach to praktycy, którzy siedzą w temacie, a doświadczenie ma tu o wiele większe znaczenie, niż teoria – choćby ta wiedza była naprawdę imponująca.
- Certyfikacja: potwierdza kwalifikacje zgodnie ze standaryzacją ISCED (Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Edukacji)
- Networking – kontakty nawiązane zarówno podczas szkoleń jak i studiów, dają czasami bardzo owocne efekty.
- Cena: zdecydowanie niższa, niż studia.
Oczywiście, każdy sam musi podjąć decyzje, co jest dla niego lepsze. Musicie spróbować sami ocenić (lub skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego) co już wiecie, a z czego chcecie lub powinniście się doszkolić.
Warto też sprawdzić dokładnie program studiów i szkolenia, porównać i … popytać znajomych, bo zasięgnięcie języka zawsze poszerza horyzonty.