Każdy z nas zaczynał w swojej pierwszej pracy. Pewnie dobrze pamiętacie to uczucie niepewności, zagubienia, przerażenia? Młodzi ludzie często nie do końca wiedzą, jakiej pracy oczekują, co jest dla nich dobre, w czym znajdą przyjemność. Więc dlaczego na początku tej drogi nie zapytać kogoś, kto sporą jej część już przeszedł i po prostu WIE? I skorzystać z pomocy mentora. Dlaczego mentoring jest tak doskonałą formą wspierania rozwoju? Bo rozwija obie strony procesu. Chcesz zostać mentorem? Zapraszamy do naszej autorskiej Szkoły Mentorów.
Mentoring i programy mentorskie w organizacjach to coś, w czym się specjalizujemy, o czym opowiadamy, edukujemy i propagujemy.
– Osiągając pewien pułap wiedzy i doświadczenia zawodowego warto pomyśleć o tym, że można się tym efektywnie i twórczo dzielić z innymi. Pomóc komuś wykorzystać własny potencjał. Rozwijać talenty w firmie, osadzać cenną wiedzę i kompetencje w organizacji, samemu czerpiąc z tego nie tylko satysfakcję, ale także konkretne efekty finansowe – mówi Sylwia Petryna, współautorka projektu, mentorka, CEO Petra Consulting. – Bazując na ponad 15 latach własnych doświadczeń stworzyliśmy autorski projekt pod nazwą Szkoła Mentorów, który doskonale przygotuje do nowej roli. Kolejna edycja rozpoczyna się już 15 października. A moja przygoda z mentoringiem zaczęła się wiele lat temu i trwa nadal. Uważam, że jest to jedna z najlepszych metod nie tylko rozwoju zawodowego, ale i osobistego, a także doskonałe rozwiązanie dla firm, chcących osadzić kompetencje w organizacji.
Czym jest mentoring?
To niesamowita podróż mistrza i ucznia (mentor i mentee), którą tak dobrze znamy nie tylko z antycznej Odysei, ale i współczesnej popkultury – Obi-Wan Kenobi i Luke Skywalker to klasyczny przykład.
Mistrz dzieli się z uczniem swoją wiedzą, doświadczeniem, kompetencjami – a uczeń dzięki temu rozwija skrzydła i odkrywa ten potencjał, który dla niego po prostu nie był widoczny. Piękne, prawda?
Kim jest mentor?
To ktoś, kto wie i zna drogę, bo sam już ją pokonał. Po drodze zmierzył się z trudnościami, wiele razy brał ostry zakręt, czasami nawet z niego wypadł i mocno dostał w kość. Ale – dzięki temu zgromadził doświadczenia i ruszył dalej. To ktoś, kto wie, gdzie czyhają pułapki i jak je omijać. To ktoś, kto nauczył się wykorzystywać okazje, by osiągać to, czego pragnie. Czytając biografie ludzi, którzy osiągnęli sukces i powodzenie w życiu czy biznesie, prawie zawsze trafimy na opowieść o kimś, kto wspierał, był wzorem, kto inspirował, pokazywał kierunek.
To osoba, która wyszła ponad przeciętność. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o materialny wskaźnik sukcesu. To także osoba, która stała się autorytetem moralnym, mistrzem duchowym. To osoba, która ma umiejętność szerokiego patrzenia na ludzi i ich działania, która wnikliwie obserwuje i wyciąga wnioski.
Skąd się wziął?
Mentoring pojawił się w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80-tych. Tradycyjny model mentoringu opisany został przez dr H. Levinsona i K.E. Kram.
Model ten opiera się na sile, autorytecie i wpływie mentora na rzecz podopiecznego. Kraje europejskie, wypracowały tzw. model „mentoringu rozwijającego” (developmental mentoring). Jego głównym założeniem jest pomoc mentora w osiąganiu samodzielności zawodowej przez podopiecznego, wyrażana poprzez wiedzę, mądrość i doświadczenie.
Korzyści osobiste i biznesowe mentoringu
Dla podopiecznego nietrudno je określić – to zdobywanie bezcennej wiedzy i doświadczenia „u źródła”, inspiracja, motywacja, ale także podniesienie pozycji w firmie. Jest to także ogromne źródło satysfakcji – i także zdobywania nowych umiejętności – dla mentora. Bo przekazywanie wiedzy to uczenie się umiejętności uczenia. Mentor dzięki wsparciu podopiecznego przypomina sobie również o dawno nieużywanych umiejętnościach.
Dużo zyskuje organizacja. Przede wszystkim czas – dzięki programom mentorskim następuje szybkie identyfikowanie braków w kompetencjach pracowników. Mentor pracując z mentee może również rozwijać kwalifikacje zawodowe swoich podopiecznych w obszarach:
– wiedzy,
– komunikacji,
– relacji,
– motywacji,
– pieniędzy.
Możesz zostać mentorem w dziedzinie, w której się z powodzeniem realizujesz.
Nasze doświadczenie we wdrażaniu mentoringu pozwoliły na stworzenie jedynej takiej, autorskiej Szkoły Mentorów, która wyposaża w wiedzę i praktyczne umiejętności przyszłych mentorów.
Jeśli jesteś zainteresowany zastosowaniem mentoringu w swojej firmie – lub chcesz wejść na ścieżkę mentorską – zapraszamy.
Zapisz się do Szkoły Mentorów i odkryj, jak wiele jest możliwości wykorzystania swojej wiedzy!
Start: 15 października 2020.
Korzyści:
- możesz zacząć zarabiać na swojej wiedzy i doświadczeniu
- nauczysz się, jak osiągnąć mistrzostwo w tym co robisz
- zobaczysz, jak małe zmiany Twojego działania mogą generować dodatkowe dochody
1 thoughts on “Mentoring – ścieżka rozwoju kariery i własnego „ja””
Pracuję jako coach w swojej własnej firmie, jednak chcialam poszerzyć kompetencje i tym samym wybrałam się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunku przywództwo, coaching i mentoring. Studia są bardzo dobrze przygotowane pod względem merytorycznym, bardzo uporządkowałam swoją wiedzę. Naukę łatwo można pogodzić z aktualną pracą czy obowiązkami domowymi, ponieważ realizują studia w formie online 🙂