Studia podyplomowe czy szkolenia? Nauka samodzielna czy jednak przy wsparciu specjalisty? Webinar, podcast albo tradycyjnie – książka? Możliwości na rozwój osobisty i zawodowy jest mnóstwo, a dobierając metodę i formę poszerzania kompetencji możesz ją dopasować do swoich możliwości i potrzeb.
Bo kto się nie rozwija…
No właśnie, znacie to powiedzenie? Kto się nie rozwija, ten sie… zwija. To żartobliwe stwierdzenie ma jednak zdecydowanie prawdziwy wydźwięk. W świecie tak dynamicznych zmian nie można pozwolić sobie na stanie w miejscu. Elastyczność, dostosowywanie się do aktualnych potrzeb, uczenie się i ODUCZANIE (tak, to jest przydatna umiejętność) ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszej ścieżki zawodowej. Jeśli ten temat Ciebie interesuje – zapraszamy do naszego wpisu poświęconego TOP 10 kompetencjom, poszukiwanym obecnie przez pracodawców
Rozwój osobisty i zawodowy
Ale rozwój należy rozumieć szerzej – nie tylko jako poszerzanie wiedzy potrzebnej w pracy. To także pogłębianie własnej samoświdomości, uważności, umiejętności komunikacyjnych. Jak można w jednym zdaniu zdefiniować rozwój osobisty? Jest to proces dążenia do poprawy swoich umiejętności, wiedzy, postaw, a także do rozwijania swojego potencjału i doskonalenia swoich talentów.
Celem rozwoju osobistego jest osiągnięcie satysfakcjonującego życia, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, poprzez ciągłe poszerzanie swoich umiejętności, rozwijanie kreatywności, podnoszenie samoświadomości, a także budowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi.
Ważne jest w tym wszystkim to, że proces rozwoju osobistego wymaga ciągłej pracy nad sobą, w tym podejmowania wyzwań, uczenia się nowych rzeczy, odkrywania swoich mocnych i słabych stron,
Nie ma wątpliwości, że z tej definicji rodzi się podstawowe pytanie: jak zatem mogę zadbać o swój rozwój osobisty i zawodowy?
Jak mogę zadbać o swój rozwój?
Możliwości uzupełniania wiedzy i zdobywania nowych kompetencji jest dziś naprawdę wiele . Można je dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań (czasowych, finansowych). Niektórzy lubią samodzielną naukę w swoim rytmie i wybierają e-learning, inni wolą mobilizację i interakcje z grupą na intensywnym szkoleniu. Szkolenia, studia podyplomowe, książki, podcasty, webinary – i to jeszcze nie wyczerpuje wszystkich możliwości.
Możesz się rozwijać samodzielnie – albo ze wsparciem. Jaką opcję wybierzesz – to zależy od ciebie. Ktoś kiedyś powiedział, że cała wiedza w Internecie jest za darmo, ale sztuką jest potrafić tę wiedzę wdrożyć w swoim życiu.
Dlatego przygotowaliśmy krótki przegląd poszczególnych form rozwoju biorąc pod uwagę ich wady i zalety. Decyzja, co wybrać – pozostaje po Twojej stronie.
Jak mogę się rozwijać – przegląd metod
Studia podyplomowe
𝗭𝗮𝗹𝗲𝘁𝘆: duży zakres wiedzy, możliwość zgłębienia konkretnego tematu w dłuższym czasie.
𝗪𝗮𝗱𝘆: czas (np. rok, dwa), cena.
Szkolenia stacjonarne
𝗭𝗮𝗹𝗲𝘁𝘆: interakcja, możliwość zadawania pytań, konkretny wycinek wiedzy, natychmiastowy feedback.
𝗪𝗮𝗱𝘆: konieczny dojazd, czasami nocleg, koszt (wyższy niż np. szkolenie online), większa liczba ludzi (nie można skupić się na swoich konkretnych problemach)
Szkolenie online i e-learning
𝗭𝗮𝗹𝗲𝘁𝘆: elastyczność, mniejsze koszty, przy e-larningu: dowolność pracy (wybierasz czas, kiedy zrealizujesz lekcję).
𝗪𝗮𝗱𝘆: mniejsza interakcja, trudniej zadać pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź, przy e-learningu: brak bezpośredniego kontaktu z trenerem i konieczność większej automotywacji.
Wydarzenia rozwojowe, konferencje
𝗭𝗮𝗹𝗲𝘁𝘆: multitematyczność, networking, dużo wiedzy skondensowane np. w 2 dniach.
𝗪𝗮𝗱𝘆: tematy są zasygnalizowane, należy traktować raczej jako inspiracje, „wstęp” do ciągu dalszego. Największą wartością są tutaj relacje
Praca 1:1 (mentoring, coaching)
𝗭𝗮𝗹𝗲𝘁𝘆: pełne skupienie na konkretnym celu, zaangażowanie w proces, praca na Twoich zasobach, elastyczność.
𝗪𝗮𝗱𝘆: cena (praca indywidualna jest droższa niż nauka zbiorowa).
Podsumowanie
Istnieje wiele różnych metod rozwoju osobistego, które można wykorzystać do osiągnięcia swoich celów.
Można to zrobić poprzez kursy, szkolenia, studia podyplomowe czy warsztaty; czytanie książek, ciekawe podcasty itd.
Podejmowanie wyzwań i stawianie sobie celów – to także umożliwia rozwijanie swojego potencjału i zdobywanie nowych doświadczeń.
Coaching: lub mentoring – korzystanie z usług coacha lub mentora pozwala na uzyskanie wsparcia i motywacji do działania oraz na zdobycie narzędzi potrzebnych do osiągnięcia celów.
Praca nad relacjami: Budowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi jest ważnym elementem rozwoju osobistego. Można to zrobić poprzez pracę nad umiejętnościami komunikacyjnymi, empatią czy wyznaczanie granic w relacjach.
Aktywność fizyczna: zdrowy styl życia i regularne ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, a także na poziom energii i motywacji.
Każda osoba jest inna, więc metody rozwoju osobistego powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i celów. Warto eksperymentować z różnymi metodami i wybierać te, które są dla nas najbardziej skuteczne i satysfakcjonujące.
Jak możemy wesprzeć twój rozwój?
Jesteśmy firmą doradczo-szkoleniową, która proponuje kompeksowe rozwiazania w zakresie rozwoju osobistego i zawodowego. Możesz skorzystać z naszych szkoleń lub wsparia coacha i mentora. Diagnozujemy kompetencje, pomagamy w rozwoju biznesu, pozyskujemy środki finansowe.
Jeśli chcesz zaprojektować swoją własną ścieżkę rozwoju osobistego – zacznij po prostu od BEZPŁATNEJ KONSULTACJI
Jeśli potrzebujesz dobrej diagnozy swoich kompetencji i potencjału -skorzystaj z konsultacji zawodowej – kliknij tutaj
Natomiast jeśli potrzebujesz porady, chcesz przeanalizować swój pomysł biznesowy, potrzebujesz strategii – skorzystaj z konsultacji biznesowej
Już od 20 lat pomagamy ludziom i organizacjom w osiąganiu ich celów. Dołącz do ludzi #zpasjądorozwoju