Nowy Ład i ciągłe zmiany przepisów w obszarze podatkowym zaczynają być przytłaczające dla branży księgowej. Klienci biur rachunkowych oczekują coraz większego wsparcia, a moce przerobowe są ograniczone. Dodatkowo duże korporacje i banki zaczynają ostro rywalizować ofertą, proponując prowadzenie księgowości za darmo, w ramach konta firmowego. Co w tej sytuacji robić? Odejść z zawodu? Zmienić branżę? Mamy lepsze rozwiązanie.
Ile jest w Polsce biur księgowych?
Trudno precyzyjnie zdefiniować tę liczbę. Według raportu Krajowej Izby Biur Rachunkowych opublikowanego w czerwcu br. „Przyszłość zawodu księgowego, przyszłość biur rachunkowych w Polsce” – cały raport TUTAJ szacuje się, że obecnie w Polsce działa ok. 70 tys. biur rachunkowych, a liczba księgowych oscyluje w okolicach 400 tysięcy. Ale nie są to do końca pewne dane, ponieważ GUS kataloguje księgowych w grupie PKD 69 razem z doradcami podatkowymi, biegłymi rewidentami, adwokatami, radcami prawnymi i podmiotami świadczącymi usługi prawne.
Super praca czy ścieżka do wypalenia?
Przedsiębiorcy prowadzący biura księgowe, zwłaszcza te mniejsze, w ostatnich latach czują się coraz bardziej sfrustrowani. Składa się na to wiele czynników. Jakich?
Mnogość zmian i niespójność przepisów. Dodatkowe obowiązki rozliczeniowe. Cyfryzacja i konieczność wprowadzania nowoczesnych programów komputerowych. Rosnąca konkurencja i niska jakość usług po deregulacji zawodu. A do tego dochodzącoraz większe oczekiwania i presja ze strony klientów. To wszystko powoduje, że tempo pracy i poziom stresu z tym związanego w biurach księgowych są coraz wyższe. Zmiany przepisów powodują też, że osoby prowadzące działalność oczekują od księgowych już nie tylko rozliczania ich firm, ale także konkretnych rozwiązań związanych z usprawnieniem działalności, rozwiązywaniem bieżących problemów, itd. Jednym słowem – próbując przerzucić na księgowych dodatkowe obowiązki.
– Klienci nie rozumieją, że doradztwo podatkowe jest czymś zupełnie innym, a podstawowa wiedza o prowadzeniu działalności gospodarczej jest obowiązkiem każdego, kto ją prowadzi – mówi Ewa, prowadzącą nieduże biuro księgowe.
„Księgowość za darmo – wystarczy założyć konto”
Ale to nie wszystkie powody do niezadowolenia. Duże podmioty, takie jak np. banki, coraz częściej oferują konta firmowe, rozliczenia i prowadzenie ksiąg za znacznie niższe kwoty, niż same biura rachunkowe. W niektórych przypadkach opcja księgowa jest darmowa. To kuszące, zwłaszcza że obsługa księgowa nawet małej firmy to wydatek rzędu kilkuset złotych.
Wprawdzie klienci nie mają pojęcia, jak to w praktyce wygląda – bo banki mają propozycję dostarczenia klienta w dużej ilości, ale za niższą stawkę i proponują biurom rachunkowym obsługę takich klientów jako outsorcing. Nie wiedzą, że za wiele usług w ramach „darmowej księgowości” będą musieli dopłacić. Nie mogą także w takiej sytuacji liczyć na indywidualne podejście do swojej firmy.
Ale dla wielu małych przedsiębiorców oszczędność tych kilkuset złotych w miesiącu na obsługę księgową może być argumentem przeważającym w podjęciu decyzji. Z kolei dla biur rachunkowych może to oznaczać utratę części klientów.
Jest rozwiązanie? My je mamy
Jeśli prowadzisz biuro księgowe i borykasz się ze wszystkimi problemami, które poruszamy w tym artykule i zastanawiasz się, w jakim kierunku iść dalej i co robić – to mamy dla Ciebie unikatowe rozwiązanie. Dzięki niemu z precyzją lasera rozwiążesz Twoje kłopoty.
Jakie to rozwiązanie? Może nim być standaryzacja i optymalizacja działań, wprowadzenie pewnych konkretnych usprawnień. Ale odpowiedzią jest także przebranżowienie się i oferowanie klientom dodatkowych korzyści w ramach obsługi księgowej. W dodatku możesz na to dostać celowane dofinansowanie.
- Jakie to korzyści?
- Jak możesz się przebranżowić?
- Jak i w jakiej wysokości zdobyć dofinansowanie na wyższą profesjonalizację Twojego biura i zyskać przewagę konkurencyjną?
- Jaką ofertą przyciągnąć klientów?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Przyjdź na BEZPLATNY webinar „Nowe kompetencje biur księgowych”. Zapraszamy Cię serdecznie.
KLIKNIJ i zarezerwuj swoje bezpłatne miejsce już dziś – REZERWUJĘ MIEJSCE
Kiedy? 19 sierpnia, godz. 10.00
Gdzie? platforma ZOOM
Pomyśl – możesz uzyskać dodatkowe kompetencje, które dadzą ci możliwość generowania przychodów z dodatkowej działalności. I możesz na to otrzymać 80% refundacji kosztów (aktualnie jest to jedna z niewielu opcji dofinansowania dostępna na rynku).
Takiej okazji nie można zlekceważyć. Webinar poprowadzą specjaliści z zakresu optymalizacji procesów oraz pozyskiwania funduszy dla biznesu.
KLIKNIJ i zarezerwuj swoje miejsce – liczba miejsc ograniczona! REZERWUJĘ MIEJSCE
Skorzystaj z wiedzy i sprawdzonych rozwiązań!