„Typowy Janusz”, „Jak zwykle nie można na ciebie liczyć”, „Czy musisz zawsze się spóźniać?”
Podczas czerwcowego eventu evolucJa daj się zainspirować poruszaliśmy na warsztatach tematy komunikacji, także tej podświadomej – opartej na gestach, mimice, nieświadomych ruchach naszego ciała. Bo komunikacja w sensie podstawowym – jako porozumiewanie się ludzi za pomocą słów – wciąż jest jednym z największych trudności i najczęściej wybieranym szkoleniem w firmach 😊 Proces nadawca-komunikat-odbiorca obarczony jest mnóstwem błędów i zaburzeń.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ulega tzw. parszywej dwunastce Gordona.
Znasz ją?
To 12 podstawowych błędów w komunikacji, opracowanych przez amerykańskiego psychoterapeuty Thomasa Gordona, czyli tzw. parszywa dwunastka.
Oto one:
1 Krytykowanie: „znów robisz to źle”, „znów dostałeś słabą tróję z matmy?!”
2 Etykietowanie: „jesteś totalnym nieogarem”, „typowa blondynka”
3 Stawianie diagnozy: „ale ty to robisz specjalnie?”
4 Chwalenie razem z ocenianiem: „no, tym razem świetnie Ci poszło”, „dobra robota nie możemy zawieść szefa”
5 Rozkazywanie: „masz to zrobić i koniec” – mam nadzieję, że wiecie, że taka komunikacja z nastolatkiem to prosta droga do wybuchu bomby atomowej 😉
6 Grożenie: „jeśli nie poprawisz ocen, masz bana na telefon” – to też równia pochyła 😉
7 Moralizowanie: „moim zdaniem nie powinnaś, to było błędem”, itd. Przydatne, pod warunkiem, że jesteś np. duchowym przewodnikiem 😉
8 Zbyt wiele pytań – „to, kiedy awans?”, „dostałaś już podwyżkę”? itd., po takim przesłuchaniu rozmówca ucieka, gdzie pieprz rośnie 😊
9 Udzielanie rad – pamiętaj, że to co jest dobre dla ciebie, niekoniecznie jest dobre dla innych…
10 Odwracanie uwagi – „ojej, no tak, ale wiesz, ja też to miałam i u mnie to…”(itd.)
11 Logiczne argumentowanie – zwłaszcza w sytuacji konfliktowej nie zadziała, tam potrzebna jest empatia i uczucia, a nie logika i suche fakty.
12 Uspokajanie – a przecież sformułowanie „uspokój się” działa zazwyczaj jak płachta na byka 😉
Jak często to robisz?
Pomyśl teraz i przypomnij sobie ostatnią „trudną rozmowę” z rodzicem, partnerem, podwładnym, szefem. Ile razy w jej trakcie zostało przez ciebie użyte któreś z powyższych „parszywek”? A teraz zadaj sobie pytanie: jak często to robisz?
Jeśli w sumie w każdej rozmowie popełniasz te błędy w komunikacji – zapraszam Cię do poprawienia swoich umiejętności interpersonalnych. Możesz to zrobić np. na treningu interpersonalnym w Szkole Trenerów VCC lub na zajęciach w Szkole Coachów.
To są umiejętności, nad którymi da się i trzeba pracować, bo one warunkują wszystko: dobre relacje w pracy, w rodzinie, w środowisku, pomagają osiągać cele i być po prostu zadowolonym w życiu.
Zapraszam do rozmowy i jestem ciekawa: który punkt „parszywej 12” najbardziej Ci dokucza? 😉
Pozdrawiam
mentorka
#ŚrodaZWiedźmąBiznesu #WiedźmaBiznesu #WiedzmaBiznesu #wiedzmabiznesu