Tworzyli podwaliny pod przedsiębiorczość, zakładali pierwsze, biznesy, uczyli się na sobie, czym jest własna działalność gospodarcza. Choć ja jestem już z następnej generacji, widzę i doceniam jak ludzie z pokolenia baby boomers zamieniają się w równie silne i wartościowe silver tsunami.
Różnice pokoleniowe to nie tylko trudności, to też zalety. Dziś mały rzut okiem na pokolenie baby boomers, czyli osoby z tzw. powojennego wyżu demograficznego (urodzone w latach 1946-1964).
Czym charakteryzują się generacja baby boomers, jakie są ich wartości?
- praca jest dla nich wartością (etos pracy)
- mocno się w nią angażują i utożsamiają (czasami za mocno)
- podporządkowują życie osobiste pracy
- swoje zadania realizują systematycznie, po kolei
- wolą pracę indywidualną od zespołowej
- nie lubią zmian (ale czy na pewno?)
- cenią relacje bezpośrednie F2F (bo są z ery przedcyfrowej)
- są ugodowi, unikają konfliktów, nie odnajdują się w sytuacji starcia, utarczki, rywalizacji
Boomersi przełamują swój lęk i działają
Wielu baby boomersów to dziś szefowie dużych przedsiębiorstw, którym przyszło zarządzać X-ami, Milenialsami, Zetkami. To oni tworzyli m. in. polską przedsiębiorczość i kulturę pracy. I sami ewoluowali – bo znam wiele osób z tego pokolenia, które wcale zmian się nie boi. Znam kobiety, które założyły swoją firmę po 50-tce i nauczyły się nowych technologii. A ponieważ odkryły, że zmiany nie są takie straszne – postanowiły pójść dalej, rozwinąć swoje biznesy, postawić na rozwój osobisty.
Wśród moich klientów jest wielu baby boomersów, którzy mocno stawiają na własny rozwój i zwiększanie kompetencji. Mają wysoką świadomość własnych braków – i chcą je uzupełniać. Są otwarci na nowe wyzwania, a nawet jeśli się ich boją – to podejmują je. Za to mocno cenię pokolenie baby boomers i w moim alfabecie pokoleń zajmują bardzo ważne miejsce.
Baby boomers i Zetki – muszą współpracować
Pokolenia– spotykają się w życiu codziennym, pracy, środowiskach. Muszą ze sobą współpracować, dogadywać się, rozumieć. Jest to szczególnie istotne w pracy, we współpracy w zespołach. A faktem jest, że różnice pokoleniowe w organizacjach wywołują najwięcej sytuacji problematycznych. Zwłaszcza, jeśli w jednym zespole lub firmie spotykają się i baby boomers, i Zetki, czyli dwa skrajne bieguny. Nie ma co ukrywać – czasami iskrzy! Dlatego dobrze jest poznać, czym się kierują i jakie mają wartości poszczególne pokolenia.
Świadome silver tsunami
Dziś baby boomersi to silver tsunami – czyli dojrzali pracownicy, wciąż aktywni na rynku pracy i mający konkretne oczekiwania konsumenckie. Dla pracodawców oznacza to zmianę podejścia do wieku i pełniejsze wykorzystanie zasobów takich pracowników, a dla biznesu – zwiększanie swojej oferty dla takich klientów
Bo różnorodność – to bogactwo.
Więcej o różnicach pokoleniowych przeczytasz m. in. w poprzednich moich wpisach:
Jak być w pracy autorytetem dla Zetki
A jak ty postrzegasz pokolenie baby boomers?
Co w nim doceniasz? Jestem ciekawa Twojej opinii.
PS. Ciąg dalszy nastąpi.