Chcesz coś zmienić, masz pomysł, ale nie możesz ruszyć z miejsca? Może masz wokół siebie te 5 najczęściej występujących blokad w rozwoju? Przeczytaj ten krótki wpis i zastanów się, co możesz z nimi zrobić.
Ludzie, którzy zgłaszają się do mnie w różnych kwestiach biznesowych, mają często wspólny problem – mówi Sylwia Petryna, CEO Petra Consulting. – Czasami jest to taka generalna niemożność ruszenia z miejsca. Zdarza się także, że ktoś zgłasza się, bo nie potrafi wyskalowania biznesu. Są także ludzie, którzy nie są w stanie zmienić swoich przekonań na tyle, by zacząć robić coś inaczej.
Bywa, że wystarczy nakierować myśli na właściwy tor – idealny jest do tego proces coachingu.
Czasami pokazać możliwe rozwiązania – w procesie mentoringu.
Ale czasami trzeba ostrego cięcia: pozbycia się z otoczenia kogoś, zmiany pracy, totalnego wyjścia ze strefy komfortu.
Te 5 rzeczy może Ciebie blokować w rozwoju
Poprosiliśmy Sylwię o wskazanie najczęściej pojawiających się blokad, które uniemożliwiają ludziom realizację ich celów. Popatrz na nie obiektywnie i zastanów się – czy nie masz ich wokół siebie? – o, co widzisz na grafice to mój subiektywny ranking najczęstszych blokad w rozwoju. Spotkałam się z nimi nie raz i między innymi z tego powodu stworzyłam programy mentorskie – mówi Sylwia.
Blokada 1: LUDZIE KRABY
Ludzie kraby. Znacie historię o krabach? Jeżeli jednego kraba zamkniesz w koszu, to będzie próbował się wydostać. Wtedy zamykasz wieko. Lecz jeśli masz w koszu dwa kraby – nie musisz wieka zamykać. Dlaczego? Jeden będzie ściągał drugiego w dół. Tak właśnie jest w przypadku ludzi, którzy cię otaczają i powtarzają „po co Ci ten rozwój”. Albo „i jeszcze za to płacisz”?
Blokada 2: PROKRASTYNACJA
Znacie to słowo? Odwlekanie, przekładanie, uciekanie od podjęcia decyzji. Czekanie na później. Albo – że samo się zrobi. „Zajmę się tym później”. „Zrobię to jutro”. Nie jestem na to gotowa” Wiesz, że może to oznaczać – NIGDY?
Blokada 3: SZYBKI EFEKT
Co mamy tu na myśli? To przeświadczenie, że np. po obejrzeniu godzinnego webinaru w Twoim życiu od razu zadzieje się jakaś zmiana.
– Dlatego zawsze powtarzam osobom, które są niecierp;liwie i nastawione na szybkie rezultaty: rozwój to nie sprint, tylko maraton, to długotrwała droga, często zmiana nawyków, postaw, wychodzenie ze strefy komfortu. W dodatku musisz w to włożyć określoną pracę i energię, a dla wielu już to jest za trudne – podkreśla Sylwia Petryna.
Blokada 4: LENISTWO
Prawda stara jak świat: samo się nie zrobi. To jak z nauką alfabetu – znasz poszczególne znaki, ale aby pisać inspirujące treści trzeba się tego nauczyć, znać ortografię i znaki interpunkcyjne. Własne lenistwo jest niestety czynnikiem, który mocno sabotuje. Dlatego tak przydatne i wazne jest planowanie i wyznaczanie priorytetów.
Blokada 5: STRACH
No bo co, jak poniosę porażkę? Albo będę musiała coś powiedzieć, ktoś odkryje moje karty i zobaczy jaką jestem osobą… Czasami zmiana w jednym obszarze pociąga zmiany w innych – nie zawsze jesteśmy na to gotowi, ale trzeba mieć tego świadomość.
Podsumowanie
- Większość blokad w rozwoju wynika z naszego strachu i braku wiary we własne możliwości.
- Jeśli oczekujesz efektów – nastaw się na długotrwałe działanie, to raczej maraton, a nie sprint.
- Ważne jest, by dokładnie określić swoje cele i priorytety i zgodnie z nimi zaplanować ścieżkę rozwoju.
- Możesz spóbować metod samorozwoju, ale możesz także sięgnąć po wiedze i doświadczenie specjalistów.
- Pamiętaj, że rozwój to obszar życia, na który masz ogromny wpływ i od Ciebie zależy, jak to wykorzystasz.
„Rozwój zaczyna się, gdy zaczynamy akceptować naszą własną słabość”.
Jean Vanier
Zatem – jeśli masz ochotę spóbować – zapraszamy Cię do naszej społeczności ludzi #zpasjądorozwoju. Inspirujemy, motywujemy i podpowiadamy rozwiązania w naszych kanałach Social Media.
Jeśli potrzebujesz dobrej diagnozy swoich kompetencji i potencjału – zacznij od spotkania z Sylwią i umów się na konsultację zawodową – kliknij tutaj
Natomiast jeśli potrzebujesz porady, chcesz przeanalizować swój pomysł biznesowy, potrzebujesz strategii – skorzystaj z konsultacji biznesowej
A może czujesz, że po prostu nie wiesz, czego tak naprawdę potrzebujesz? Rozmowa z coachem może wiele z tych znaków zapytania zamienić w konkretne wskazówki – zarezerwuj spotkanie