Prowadząc własny biznes musisz pełnić kilka ról jednocześnie: handlowiec, marketingowiec, strateg i ekonomista. Czasami nie na wszystko wystarcza czasu i kompetencji – ale wówczas możesz to zlecić na zewnątrz. Gorzej, gdy pewne tematy zaczynasz traktować z niefrasobliwością. Których obszarów lepiej nie odpuszczać, bo skutki mogą być bolesne? Jak uniknąć najbardziej bolesnych błędów w swoim biznesie radzi doświadczona bizneswoman, mentorka i doradca biznesu Sylwia Petryna.
Prowadzenie firmy to duże wyzwanie i koniecznośc ciągłej nauki. W przypadku jednoosobowej działalności tak naprawdę na właściciela spada obowiązek zatroszczenia się o wszystko: o reklame, sprzedaż, rozliczenia finansowe, kontakt z klientem. Ponieważ jesteś jednocześnie swoim szefem i pracownikiem.
Tych 5 błędów lepiej nie popełniaj w biznesie!
„Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał.”
Zig Ziglar
Motywatorów do założenia swojej firmy jest wiele.
- Chcę być niezależy/a.
- Chcę więcej zarabiać.
- Chcę pracować elastycznie.
- Chcę się rozwijać na własnych warunkach.
- Chcę realizować swoje marzenia/cele/pasje.
- Nie chcę pracować dla kogoś.
- Itd.
Niezależnie od tego, jaki jest Twój motywator, musisz mieć biznesplan i poduszkę finansową na start. A jeśli wszystko dobrze rozplanowałeś i Twój biznes zaczyna nieźle hulać – być może dojdziesz do momentu, gdy nastąpi tzw. rozluźnienie.
Biznes się kręci, więc wrzucam na luz
Prowadząc z sukcesem firmę już kilka lat z pewnością odczujesz taki moment odprężenia. Zaczynamy czuć się pewniej, poczynać śmielej, czasami także bagatelizować pewne kwestie, które nadal pozostają dla biznesu fundamentalne. Dlatego – na bazie własnyc doświadczeń i setek romzów z klientami – przygotowaliśmy ten wpis o 5 błędach, których lepiej nie popełniać w biznesie. To oczywiście nasza subiektywna ocena. Na początek roku taka wiedza może się przydać.
Błąd 1. Brak pokory
Po kilku latach wydaje Ci się, że wszystko wiesz najlepiej. Nigdy się nie mylisz. Masz tzw. nosa. Brak pokory, a co za tym idzie popełniane błędy – mogą nas drogo kosztować
Błąd 2. Słaby marketing
Marketing na niskim poziomie albo jego brak. Wciąż są przedsiębiorcy, którzy uważają, że marketing jest im niepotrzebny, bo się samo sprzedaje. I tak ode mnie kupują. Wiele osób wciąż nie rozumie, że marketing – to nie jest reklama 😊 Budowanie empatycznej komunikacji, relacji, utrzymanie lojalności klienta, obsługa posprzedażowa (czasami nawet wazniejsza od samej sprzedaży) – to także jest marketing i należy na to kwestie spojrzeć zdecydowanie szerzej.
Błąd 3. Słaba kadra
Kadra z niewłaściwymi kompetencjami. Zatrudnianie po znajomości, albo co gorsza – po rodzinie. Luki kompetencyjne. Filozofia: lepszy stażysta niż wykwalifikowany (droższy) pracownik. Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo – pamiętaj, że tworzą je ludzie, Twoi pracownicy. Bez nich – firmy nie będzie. Dlatego zatrudniaj wykwalifikowanych i dbaj o ich rozwój.
Błąd 4. Finansowa niefrasobliwość
„Mam księgową, to ona pilnuje moich finansów”. Nie – księgowa jest od księgowania dokumentów. Od analizy opłacalności Twojej firmy jesteś Ty. Podobnie, jak od planowania inwetsycji, wydatków, zakupów – to także Twoja działka. Nie płacisz regularnie należności? W korytku na biurko zalegają niepłacone faktury? Do klientów wędrują umowy pełne błedów? – To także nie jest kompetencja Twojej księgowej – tylko Twoja!
Błąd 5. Jakoś to będzie…
Czyli najkrócej mówiąc filozofia na tu i teraz: jest jak jest – a co będzie, to się zobaczy. To oznacza brak strategii, planu B w razie czegoś. Takie założenie w biznesie może przynieść negatywne skutki. Ponieważ brak poduszki finansowej czy chociażby analizy trendów możemieć przykre skutki np. finansowe.
Podsumowanie
- Założenie biznesu nie powinno być efektem spontanicznego działania – a raczej przemyślanej decyzji.
- Prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek i własne ryzyko łączy się zawsze z możliwością przegranej, utratą zainwestowanego kapitału czy dokuczliwymi skutkami utraty płynności w prowadzonym przedsięwzięciu. Miej to na uwadze.
- Dlatego trzeba na bieżąco weryfikować wiedzę o swoim otoczeniu biznesowym, pilnować finansów i dbać o relacje z klientami.
- Jeśli występują trudności w jakimś obszarze działania Twojej firmy – spróbuj poszukać rozwiązań, a jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie tego dokonać, zwróć się do specjalisty.
- Pamiętaj, że całkowita odppwiedzialność za Twoją firmę i pracowników pononosz Ty.
„Mój potencjał drzemie we mnie. Tylko ode mnie zależy, czy się obudzi i eksploduje, czy też pogubi się w koszmarnych snach.”
Z.Sepkowska
Zatem – nie zniechęcaj, się tylko zdobywaj wiedzę i realizuj marzenia! A o przedsiębiorczości przeczytasz także w innych wpisach: jeśli dopiero zaczynasz lub przymierzasz się do prowadzenia biznesu, zajrzyj tutaj
Natomiast jeśli potrzebujesz porady, chcesz przeanalizowac swój pomysł biznesowy, potrzebujesz strategii – skorzystaj z konsultacji biznesowej
Który błąd Twoim zdaniem może firmę najwięcej kosztować?